رفتن به نوشته‌ها

آنچه آیزاک اسیموف ۳۵ سال قبل برای سال ۲۰۱۹ پیش‌بینی کرده بود

آنچه آیزاک اسیموف ۳۵ سال قبل برای سال ۲۰۱۹ پیش‌بینی کرده بود
در حالی که چیزی به صدمین سال تولد آیزاک آسیموف نویسنده مشهور نمانده، مروری بر آنچه او ۳۵ سال پیش برای امسال پیش‌بینی کرده بود، نشان‌دهنده قدرت تخیل و شناخت وی از واقعیت است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مترنیتی‌ویک، تقریباً ۱۰۰ سال از زمان تولد آیزاک آسیموف در دوم ژانویه سال ۱۹۲۰ می‌گذرد و این نویسنده و استاد دانشگاه آمریکایی هنوز به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان داستان‌های علمی‌تخیلی جهان شناخته می‌شود. او چند دهه پیش در ابتکاری برای پیش‌بینی آینده شرکت کرد و دقت او مثال‌زدنی است.

در پایان سال ۱۹۸۳، نویسندگان روزنامه تورنتو استار ایده‌ای خاص را به مناسبت تاریخی مهم در دنیای علمی‌تخیلی مطرح کرد. تقریباً ۳۵ سال قبل از آن تاریخ جورج اورول رمان معروف خود یعنی «۱۹۸۴» را منتشر کرده بود و در آن تصویری ترسناک از یک دنیای غیرمنصفانه و دیکتاتوری را در آینده ترسیم کرده بود.

دبیرهای این روزنامه تصمیم گرفتند پیش‌بینی‌های خودشان از آینده را به عنوان ادامه‌ای بر برآوردهای اورول از آینده منتشر کنند. آن‌ها تیمی کوچک جمع کردند و یکی از افرادی که دعوت کردند آسیموف بود. آن موقع این نویسنده به تازگی بعد از ۳۰ سال به مجموعه کتاب‌های «بنیاد» خود بازگشته بود و بنابراین به نظر زمانی عالی می‌رسید که او بتواند دنیای ۳۵ سال بعد یعنی سال ۲۰۱۹ را پیش‌بینی کند.

جان یوارت دبیر تورنتو استار در سال ۱۹۸۳ گفت: «آسیموف آن موقع خیلی محبوب بود. به خانه او در نیویورک زنگ زدم. او ایده پیش بینی بر مبنای مجموعه ۱۹۸۴ را خیلی دوست داشت و خوشحال بود که می‌تواند نویسنده اصلی باشد. مرد خیلی مهربانی بود و یک دلار به ازای هر کلمه گرفت.»

در آغاز نوشته‌اش آسیموف به شبح جنگ اتمی اشاره کرد و در عین حال اقرار کرد که اگر جنگ بشود تمام پیش‌بینی‌هایش اشتباه خواهد بود. او نوشت: «اگر ایالات متحده و اتحاد شوروی در هر زمانی بین حالا و ۲۰۱۹ با هم جنگ کنند به هیچ وجه بحث کردن درباره زندگی در آن سال فایده‌ای نخواهد داشت.»

بعد از اشاره به گستره احتمالی چنین فاجعه‌ای، آسیموف پیش‌بینی‌های خود را به دو دسته تقسیم کرد: کامپیوتری‌شدن و استفاده از فضای خارج از جو زمین. نکته جالب این است که بسیاری از پیش‌بینی‌های او در این زمینه‌ها درست از آب درآمد.

در سال ۱۹۸۳ دنیای کامپیوترها در دوران نوزادی خود به سر می‌برد و در حقیقت درست در همان سال بود که اپل سیستم لیسا را راه‌اندازی کرد که نخستین دستگاه بازرگانی بود که از یک رابط کاربر گرافیک استفاده می‌کرد. اینترنت هم یک ابتکار کمتر شناخته‌شده بود که فقط در بعضی حلقه‌های خاص درباره‌اش صحبت می‌شد.

با این حال آسیموف توانست به خوبی آینده کامپیوترها را پیش‌بینی کند. او نوشت که این دستگاه‌ها روی تک تک جوانب زندگی تأثیر خواهند گذاشت و افرادی که نتوانند خود را با توسعه کامپیوترها جلو ببرند ضرر خواهند کرد.

او نوشت: «پیچیدگی رو به رشد جامعه باعث می‌شود زندگی بدون کامپیوترها غیرممکن باشد، مگر اینکه هرج‌ومرجی شکل بگیرد. تمام بخش‌های دنیا که در این زمینه عقب بیفتند به وضوح رنج خواهند کشید چون مدتی بعد بدنه‌های حکمرانی‌شان همانطور که حالا دنبال سلاح هستند آن موقع دنبال کامپیوتر خواهند بود.»

او همچنین تأثیر کامپیوترها بر بازار کار را درست حدس زد و گفت این تکنولوژی باعث خلق شغل‌های جدید و دیده‌نشده و حذف بعضی شغل‌های دستی و اجرایی خواهد شد. او همچنین گفت این تغییرات نیازمند نوآوری‌های بسیاری در سیستم آموزشی خواهند بود که باید بتواند افراد را برای عملکرد در یک جامعه جدید و با تکنولوژی بالا آماده کند.

این نویسنده گفت ربات‌ها تا سال ۲۰۱۹ بسیار عادی‌تر خواهند شد. او نوشت: «ربات یا شیء کامپیوتری‌شده متحرک از همین حالا دارد وارد صنایع می‌شود و در طی نسل آینده وارد خانه‌ها هم خواهد شد.»

او پیش‌بینی کرد که آلودگی یکی از مشکلات اصلی شهرها خواهد بود، اما پیشنهاد او متأسفانه هنوز عملی نشده است. او گفته بود تکنولوژی تا سال ۲۰۱۹ به جایی خواهد رسید که انسان‌ها می‌توانند شروع به التیام بخشیدن و ترمیم طبیعت کنند. او حتی گفته بود این تجربه می‌تواند کشورهایی که قبلاً درگیری داشته‌اند را به صلح برساند.

تعدادی از پیش‌بینی‌های آسیموف درباره فضا هم در عصر مدرن بسیار خوش‌بینانه به نظر می‌رسند. به طور مثال، او پیش‌بینی کرده بود که تا سال ۲۰۱۹ ساختارهایی دور زمین در مدار حرکت می‌کنند و به زمین برق‌رسانی می‌کنند. او نوشته بود: «این انرژی برای همه ضروری خواهد بود و در نتیجه تنها در صورتی می‌توان آن را تأمین کرد که کشورها در صلح باشند و با هم کار کنند.»

او همچنین پیش‌بینی کرده بود که کولونیزه کردن فضا تا سال ۲۰۱۹ آغاز شده باشد. او باور داشت تا این تاریخ نخستین حکومت‌های خارج از زمین ممکن است شروع به شکل گرفتن کرده باشند. اما با وجود اینکه انسان هنوز نتوانسته در تعداد بالا به خارج از زمین برود، راه‌اندازی ایستگاه فضایی بین‌المللی در سال ۱۹۹۸ به معنی به حقیقت پیوستن یکی دیگر از پیش‌بینی‌های او بود.

این نویسنده آثار علمی و تخیلی آمریکایی روسی‌تبار سال ۱۹۹۲ درگذشت. وی، بیش از ۵۰۰ عنوان کتاب در تمام دسته‌های اصلی رده‌بندی دوی (به جز فلسفه) دارد و سیارک آسیموف ۵۰۲۰ به افتخار وی، نامگذاری شده‌است.

کد خبر 4621584

mehrnews.com/news/4621584

منتشر شده در آخرین های گرافیک

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *